2004 Georgia Sports

Writers Association's

all-state football teams

Newspapers participating in the selection process: Augusta Chronicle, Coastal Courier (Hinesville), Macon Telegraph, Tifton Gazette, Gainesville Times, Athens Banner-Herald, Times-Georgian (Carrollton), Marietta Daily Journal, Cherokee Tribune, Albany Herald, Waycross Journal-Herald, Rome News Tribune, Atlanta Journal-Constitution.



All Classification

Player of the Year: Robert Dunn, Laney



All-State Football Team

Class A

Offense

QB Todd Coley Hawkinsville 5-11 185 Sr.

RB Jo Jo Cox Twiggs County 5-9 225 Jr.

RB Aldrin Palmer McIntosh County Academy 5-10 190 Sr.

RB Justin Gainey Clinch County 5-10 210 Soph.

WR Shawn Jackson Turner County 5-10 170 Jr.

WR Keith Green Warren County 6-1 170 Jr.

TE Brandon Barden Lincoln County 6-6 225 Soph.

OL Trey Dunmon Hawkinsville 6-4 260 Sr.

OL Jonovan Williams Clinch County 6-0 215 Sr.

OL Alex Wideman Lincoln County 6-3 260 Sr.

OL Justin Joyner Bowdon 6-2 270 Sr.

OL Michael Harness Pacelli 6-3 300 Sr.

Ath. Anson McLean Telfair County 5-11 195 Sr.

K Ret Tolleson Bremen 6-1 165 Jr.

Defense

DL Brandon Perry Hawkinsville 6-3 290 Sr.

DL Jarius Wynn Lincoln County 6-4 255 Sr.

DL Boris Lee Clinch County 6-2 205 Sr.

DL Kalvin Baker Pacelli 6-2 225 Sr,

LB Antonio Clay Twiggs County 6-2 225 Sr.

LB Jarvis Henderson Clinch County 5-8 225 Sr.

LB Allen Bailey McIntosh County Academy 6-3 240 Soph.

DB Lafallis Anderson Hawkinsville 5-10 175 Jr.

DB Eric Stallings Aquinas 5-10 165 Sr.

DB Devin Cannon Johnson County 5-10 170 Sr.

DB Lamar McKnight Clinch County 5-10 170 Sr.

P Kyle Parker Bremen 6-0 175 Sr.

Honorable Mention: Charlie Compton, Savannah Country Day; Jeremy Marshall, Hawkinsville; Matt Dunham, Pacelli; Sly Purdy, Trion; Chris Davis, Jefferson; Chip Sipple, Savannah Country Day; Mikel Soliday, Turner County; Jastin Trice, Bowdon; James Rucker, Commerce; Darrion Thomas, Clinch County; Brion Coleman, Clinch County; Tommy Seals, Warren County; Barry Wylie, Washington-Wilkes; Jerber Moss, Washington-Wilkes; Chris Clay, Randolph-Clay; Elijah Wyatt, Social Circle; Pernell Watson, McIntosh County Academy; Rod Foster, Portal; Steven Brown, Lincoln County; Chris Rogers, Athens Academy.

Offensive Player of the Year: Todd Coley, Hawkinsville

Defensive Player of the Year: Brandon Perry, Hawkinsville



Class AA

Offense

QB Dominique Walker Laney 5-11 174 Sr.

RB Mark Standridge Buford 5-11 190 Sr.

RB Frank Domonousky Greater Atlanta Christian 5-11 180 Sr.

RB Okeem McLendon Macon County 5-10 202 Jr.

WR Justin Williams Charlton County 6-1 188 Jr.

WR Joseph Huewitt Brooks County 6-4 185 Sr.

TE Eric Johns Brantley County 6-4 240 Sr.

OL Corey Moon Decatur 6-6 260 Sr.

OL Max Holland Calhoun 6-2 240 Sr.

OL Lionel Mapp Greene County 6-6 350 Jr.

OL Justin Anderson Irwin County 6-5 315 Jr.

OL Matt Fletcher Fitzgerald 6-3 270 Sr.

Ath. Robert Dunn Laney 5-11 185 Sr.

K Leo Sanchez Fitzgerald 5-8 160 Sr.

Defense

DL Justin Mincey Charlton County 6-5 265 Sr.

DL Rodney Milsap Fitzgerald 6-4 260 Sr.

DL Nicholas Mobley Dublin 6-3 320 Sr.

DL Quinton Wesley Crim 6-5 235 Sr.

LB Chris Pooler Dublin 5-11 220 Sr.

LB Martrell Franklin Vidalia 6-2 220 Sr.

LB Kevis Collins Irwin County 6-0 220 Sr.

DB Donte McCray Fitzgerald 5-9 160 Sr.

DB Leon Williams Swainsboro 5-10 170 Sr.

DB Rashaad Montgomery Calhoun 5-11 175 Sr.

DB Kevin Mitchell Macon County 5-11 175 Sr.

P Lukas Gonzalez Model 5-11 180 Sr.

Honorable Mention: A.D. Phillips, Thomasville; Zach Stanford, Metter; Cecil Hill, Thomasville; John David Sellers, Appling County; Raefeal Roundtree, Vidalia; Marquez Jackson, East Hall; Yvan Banag, Buford; Thor Merrow, Buford; Daniel Wilcox, Dodge County; Ronnie Wiggins, Chattooga; Kris Durham, Calhoun; Drew Elrod, Adairsville; Dwight Dasher, Charlton County; Lemuel Walker, Charlton County; Mike Martin, Cook; Marquis Cromer, Macon County; Lavarus Dollar, Dublin; Carlos Brown, Heard County; Charles Jackson, Tri-County; Rudy Butler, Vidalia.

Offensive Player of the Year: Robert Dunn, Laney

Defensive Player of the Year: Justin Mincey, Charlton County



Class AAA

Offense

QB Gordon Beckham Westminster 6-1 180 Sr.

RB Tyree Burnett Washington County 5-11 185 Sr.

RB Jeffrey Walker Jefferson County 6-1 215 Sr.

RB T.J. Pitts North Hall 5-11 180 Sr.

WR Chris Slaughter Peach County 6-3 175 Jr.

WR Cory Gardhigh Cedartown 6-3 215 Sr.

TE Joseph Sheffield Dougherty 6-1 205 Jr.

OL Ian Smith Cartersville 6-4 285 Sr.

OL Willie Thompson Jefferson County 6-8 275 Sr.

OL Levere Alexander Carrollton 6-2 245 Sr.

OL Lance Helton Washington County 6-3 305 Sr.

OL Jimmy Murray 6-1 Shaw 260 Sr.

Ath. Terrance Ransom Monroe-Albany 6-4 190 Sr.

K Jesus Noriega Johnson-Gainesville 6-2 215 Sr.

Defense

DL Monterious Moore Cairo 6-2 200 Sr.

DL Tyrese Harris Butler 6-4 230 Sr.

DL Jon Brown Washington County 6-3 270 Sr.

DL Braxton Kelly LaGrange 6-2 220 Sr.

LB Trey Blackmon LaGrange 5-11 195 Sr.

LB Marcus Washington Burke County 6-2 230 Sr.

LB Reggie Wesby Glenn Hills 6-1 250 Sr.

DB Josh Young Carollton 5-10 156 Sr.

DB Josh Gordy Washington County 5-11 180 Sr.

DB Demoreo Ford LaGrange 5-11 160 Sr.

DB Courtney Love Dougherty 5-9 165 Sr.

P Darius Dewberry Peach County 6-4 220 Sr.

Honorable Mention: Carlos Thomas, Banneker; Justin Patterson, LaGrange; Sanchez Houston, Carrollton; Dan Hudson, Carrollton; Ricory Green, Westover; Antonio Henton, Peach County; Ricky Young, Glenn Hills; Cameron Walker, Jefferson County; Bradley Bernard, North Hall; Ira Coley, Crisp County; Ronnye Nelson, Dougherty; Tony Reid, Westover; Sam Propes, Pickens; Steven Smigelsky, West Hall; Trey Bell, Johnson-Gainesville; Brandon Cunningham, M.L. King; Taalib Tucker, Westlake; Dietrich Hudson, Peach County; Mario Harvey, Mary Persons; Pat Finnerty, Thomson.

Offensive Player of the Year: Tyree Burnett, Washington County

Defensive Player of the Year: Trey Blackmon, LaGrange



Class AAAA

Offense

QB Logan Coffey Dalton 5-11 196 Sr.

RB Alton Sanders Warner Robins 6-0 180 Sr.

RB Jose Griffin Washington 5-9 185 Sr.

RB Otis Spivey Rome 5-10 185 Sr.

WR Nick Kyles Baldwin 6-2 182 Sr.

WR LaValle Parker Lee County 6-2 175 Jr.

TE Nick Cherney Northside-Warner Robins 6-1 220 Sr.

OL Duke Robinson Washington 6-6 325 Sr.

OL Jonathan Crenshaw Warner Robins 6-1 220 Sr.

OL Paul Duncan East Paulding 6-6 288 Sr.

OL Gage Crews Bainbridge 6-5 208 Sr.

OL Marlon Davis Carver-Columbus 6-4 315 Sr.

Ath. Eric Berry Creekside 6-0 180 Soph.

K Zach Sanders Statesboro 5-8 170 Sr.

Defense

DL Alex Dekle Statesboro 6-2 272 Jr.

DL Tymon Hudson Rome 6-1 215 Soph.

DL Clint Jordan Northside-Warner Robins 6-1 220 Sr.

DL Justin Brown Warner Robins 5-11 265 Sr.

LB Tommy Watkins Statesboro 6-1 205 Sr.

LB Tavares Kearney Tucker 6-1 215 Sr.

LB Toryan Smith Rome 6-1 240 Jr.

DB Darryl Gamble Bainbridge 6-3 212 Jr.

DB Dominique Davenport Warner Robins 5-11 185 Jr.

DB Cedric Jones Ware County 6-1 180 Sr.

DB Jeremy Thompson Rome 6-1 203 Sr.

P Sean Mayo Northside-Warner Robins 5-9 165 Sr.

Honorable Mention: DVontrey Richardson, Lee County; Jarvis Williams Northside-Warner Robins; Nick Wedlow, Statesboro; Charles Rock, Statesboro; David Lewis, Creekside; Gregory McClendon, Carver-Columbus; Henry Chubb, Ware County; Clyde Moore, Rome; JaMario Barkley, Ware County; Demarcus Burts, Douglas County; Donald Minter, Americus-Sumter; Chris Drayton, Lakeside-Evans; Dorian Porch, Gordon Central; Jayson Williams, Salem; Andrew Dete, Marist; Nick Hogan, St. Pius X; Gary Hughes, Etowah; Morgan Burnett, North Clayton; Michael Bibbs, Washington; Kareem Jackson, Westside-Macon.

Offensive Player of the Year: Alton Sanders, Warner Robins

Defensive Player of the Year: Tommy Watkins, Statesboro



Class AAAAA

Offense

QB Brandon Jones Marietta 6-2 180 Sr.

RB Justin Forte Walton 5-9 165 Sr.

RB James Davis Douglass 6-1 205 Sr.

RB Lynn Williams Lowndes 5-9 180 Jr.

WR Jared Cook North Gwinnett 6-5 210 Sr.

WR Israel Troupe Tift County 6-1 185 Soph.

TE Tripp Chandler Woodstock 6-5 230 Sr.

OL Nick Riley Houston County 6-5 270 Sr.

OL Jacquin Wrice Lowndes 6-5 285 Sr.

OL Jason Hill Douglass 6-4 290 Sr.

OL Chris Scott Lovejoy 6-5 300 Sr.

OL Shane Register Cherokee 6-1 240 Sr.

Ath. Brandon King Houston County 5-11 185 Sr.

K Craig Camay Walton 5-10 155 Sr.

Defense

DL Roderick Battle Douglass 6-4 240 Sr.

DL Kyle Moore Houston County 6-7 265 Sr.

DL Vincent Vance Bradwell Institute 6-7 270 Sr.

DL B.J. Wright Lowndes 6-3 220 Sr.

LB Roderick Johnson Valdosta 6-1, 200, Sr.

LB Marcus Ball Stephenson 6-0 200 Jr.

LB Larry Dean Tift County 6-1 195 Sr.

DB Donnell Cullins Tift County 5-8 165 Sr.

DB Austin Thomas Sequoyah 6-2 200 Sr.

DB Darryl Miller Parkview 6-3 220 Sr.

DB Darlron Spead Camden County 5-11 170 Sr.

P Jake Bradford Glynn Academy 6-6 230 Sr.

Honorable Mention: Daniel Fleming, Bradwell Institute; Brenan Goldi, Cherokee; Matthew Cushion, Tift County; Brandon West, Camden County; Anthony Steele, Cherokee; Tony Pastore, Sequoyah; Brandon Sesay, Douglass; Maurice Hill, Coffee; Mike Mobley, Colquitt County; Etta Etta-Tawo, McEachern; Quinton Banks, Houston County; Jarrod Beggs, Groves; Jermaine Clemmons, Lowndes; Greg Jackson, Marietta; Traye Simmons, Marietta; Matt Ansley, Valdosta; Brandon Heath, Newton; Sherard Reynolds, Colquitt; Tyler Horne, Newnan; Lashaun Booth, Camden County.

Offensive Player of the Year: James Davis, Douglass

Defensive Player of the Year: Roderick Battle, Douglass

React to this story:

0
0
0
0
0

Trending Video