TIFTON — A total of 366 students completed the requirements for graduation from Abraham Baldwin Agricultural College at the end of the 2020 spring semester. 

ABAC President David Bridges said 169 of those graduates received bachelor’s degrees.

 During the spring term, over 2,000 students pursued four-year degrees at ABAC in biology, nursing, agribusiness, agriculture, agricultural communication, agricultural education, business, environmental horticulture, history and government, natural resource management, rural community development, and writing and communication.

Local graduates, their hometowns, and fields of study are as follows:

 

ADEL

• Shirah Leanne Brannon, Associate of Science in Nursing.                

• Zane Perry Folsom, Bachelor of Science, Agribusiness, Magna Cum Laude.          

• Hunter Mackenzie Martin, Bachelor of Science, Biology.

• Candace Williams, Associate of Science in Nursing.

• Jessika Zarco, Associate of Science in Nursing.

 

Alapaha

• Katelyn Noel Tucker, Associate of Science.                     

 

Ashburn        

• Stephanie Lipman, Associate of Science in Nursing.             

• Aubreauna Monshay Marshall, Associate of Fine Arts in Music with Honors.

• Kimberly Janelle McDuffie, Associate of Science.                

• Hunter W. Norman, Associate of Science.                 

• Tameka Rena Stafford, Bachelor of Science, Business, Magna Cum Laude.

              

Chula 

• Laura Kate Brock, Associate of Science with Distinction.

• Grant Gentry Hudson, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude.

• Savannah N. Kendrick, Associate of Science.            

 

Doerun          

• Taylor Folsom, Bachelor of Science, Business.       

 

Fitzgerald      

• Christina Michelle Brown, Associate of Science.                  

• Hannah Marie Carnley, Associate of Science in Nursing.                

• Jennifer Pardo, Bachelor of Science, Business, Magna Cum Laude.

• Carrie Machelle Ray, Associate of Science with Merit.

• Belen Solis Copado, Associate of Science in Nursing.

• Maribeth Lauren Tomberlin, Associate of Science.              

                       

Lenox

• Kaylin Michele Whitley, Associate of Science.                     

 

Nashville        

• Samuel Bryant Lanier, Bachelor of Science, Agriculture.     

• Danya Mathis Shealy, Associate of Science in Nursing.                  

 

Norman Park

• Jenny Lee Conger, Bachelor of Science in Nursing.  

• Emily Raine Dozier, Associate of Science in Nursing with Distinction.

 

Ocilla 

• Tristin Keith Gibbs, Bachelor of Science, Agriculture.         

• David Tyler Hogan, Bachelor of Science, Agriculture.         

• Lacy Lauren Howell, Associate of Science in Nursing with Merit.

• Oralia Mattie Olguin, Associate of Science with Distinction.

• Jessica Cecilia-Marie Paulk, Associate of Science.               

• Payton Reece Posey, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude.

• Madeline Rose Tuggle, Associate of Science with Merit.

 

Omega           

• Marcus Reece Bozeman, Bachelor of Science, Agricultural Education.       

• Ragen Susan Bozeman, Associate of Science.                       

• Nancy Michelle Garcia Sandoval, Associate of Science in Nursing.             

• Kelley Tovar, Associate of Science in Nursing.                     

     

Poulan           

• Tearston Joe’l Adams, Associate of Science.             

• Joseph Wesley Cook III, Associate of Science with Merit.

• Gregory Seth Souter, Associate of Science.              

            

Rebecca         

• Ashley Dawne Jensen, Bachelor of Science, Agricultural Education, Cum Laude.

 

Sparks           

• Emily Mycah Gandy, Associate of Science in Nursing.                    

• William Garcia, Associate of Science.                       

 

Sumner          

• Kayla Mercer, Associate of Science.              

 

Sycamore      

• Carlee Claire Snow, Associate of Science with Honors.

• Milton Jack Williford III, Bachelor of Science, Agricultural Education.      

 

Sylvester        

• Bethany Mariann Apperson, Bachelor of Science in Nursing, Cum Laude.

• Madison Taylor Cook, Associate of Science in Nursing.                   

• Amber Leigh Franklin, Associate of Science in Nursing.                 

• Brinsley Rae Graddy, Associate of Science.              

• Nickie Lynn Kent, Associate of Science in Nursing.             

• Madison Paige Spence, Associate of Science.           

 

Tifton

• Monica Balderas, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude.

• Amanda Elizabeth Beaty, Associate of Science.                   

• Alexis Cathryn Bennett, Associate of Science in Nursing.                

• Andi Elizabeth Branch, Associate of Science in Nursing.

• Tristan Brown, Associate of Science with Merit.

• Brittney Nichell Burks, Bachelor of Science, Biology.          

• Madison Brooke Carrington, Associate of Science in Nursing.                     

• Sydney Paulette Conley, Bachelor of Science, Agricultural Education.       

• Hannah Grace Crumley, Associate of Science in Nursing.                

• Trey Austin Doss, Bachelor of Science, Biology, Magna Cum Laude.

• Lauren Ann Dotson, Associate of Science in Nursing.                      

• Justin Edward Felts, Bachelor of Science, Agricultural Education.  

• Kelsey Foster, Associate of Science in Nursing.

• Jason Anthony Gentry, Bachelor of Science, History and Government.       

• Anna Rachel Griffin, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude.

• Kerstin Grace Hall, Associate of Science with Merit.

• Rebecca Leigh Hall, Associate of Science.                

• Jarod Parker Henderson, Associate of Science.                      

• Denix Delis Hernandez Hernandez, Bachelor of Science, Biology, Cum Laude.

• Destiny Lynn Hester, Associate of Science.              

• Heather Elizabeth Kinsey, Associate of Science with Merit.

• James Nelson Kunes, Bachelor of Science, Natural Resource Management.

• Sarah Isabel Lott, Associate of Science in Nursing.              

• Hannah Nicole McAlpin, Associate of Science with Merit.

• Peyton Alexis McAlpin, Bachelor of Science, Business.      

• Jane Margaret McEachin, Associate of Science.                    

• Sarah Elizabeth Michael, Bachelor of Science, Agriculture. 

• Jesse Michael Page, Bachelor of Science, History and Government.

• Hannah Dianne Partain, Associate of Science in Nursing.                

• Fabian Prieto, Associate of Science.              

• Makayla Colleen Pulsifer, Bachelor of Science, Agriculture, Cum Laude.

• Holly Sanders, Bachelor of Science, Agriculture.     

• Bowen Alexander Simmons, Bachelor of Science, Agriculture.       

• Ariel Toni Smith, Associate of Science.                     

• Luke Alaxander Smith, Associate of Science with Distinction.

• Krystin Lanear Souter, Bachelor of Science in Nursing.       

• Isabella Lynne Stepp, Bachelor of Science in Nursing.

• Shermor E. Touze’, Associate of Science with Distinction.

• Jane Anne Veazey, Bachelor of Science, Agricultural Communication, Cum Laude.

• Levie Lauren Walsh, Associate of Science with Honors.

• Marley Nicole Whitley, Associate of Science.                     

• Melvin B. Whitsett, Bachelor of Science, Biology.

• Zachery Brannon Willis, Bachelor of Science, Biology, Summa Cum Laude.

• Amber Nicole Winter, Associate of Science.             

• Elizabeth Rebekah Yawn, Associate of Science with Honors.          

 

Ty Ty 

• Laura L. Agundis, Bachelor of Science, Business.

• Sandi Altman, Bachelor of Science, Agricultural Education.

 

Wray 

• Loretta Ann Justice, Associate of Science in Nursing.                    

React to this story:

0
0
0
0
0

Recommended for you